cennik

Ekojazda

 


Co to jest ekojazda?

To technika jazdy skutkująca oszczędnościami paliwa rzędu 5-20 proc. oraz obniżająca koszt ekspoloatacji pojazdów (klocki hamulcowe, układ przeniesienia napędu, zużycie silników). Technika ekojazdy polega na stosowaniu się do kilkunastu reguł opartych na znajomości podstaw fizyki oraz zasad działania silnika spalinowego. Chodzi o m. in. o zapewnienie równomierności jazdy, optymalne wykorzystanie silnika i skrzyni biegów, a także o minimalizację oporów powietrza i opon czy redukcję ciężaru transportowanego w samochodzie.


Jak przedstawia się to na państwowym egzaminie praktycznym?

Zdający będzie musiał w odpowiednim momencie zmieniać biegi, a co za tym idzie, kontrolować obroty silnika. Zmiana biegów właściwa dla energooszczędnej jazdy dotyczyła będzie wyłącznie egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E). W zakresie prawa jazdy kategorii B i B+E osoba egzaminowana powinna dokonywać zmiany biegu na wyższy w momencie, kiedy silnik osiągnie od 1800 do 2600 obrotów na minutę, a pierwsze cztery biegi powinny być włączone zanim pojazd osiągnie 50 km/h; w zakresie pozostałych kategorii prawa jazdy osoba egzaminowana powinna utrzymywać prędkość obrotową silnika w zakresie zielonego pola pracy oznaczonego na obrotomierzu pojazdu egzaminacyjnego.

Ponadto ocenie podlegać będzie korzystanie z momentu obrotowego silnika podczas hamowania – stosowanie hamowania silnikiem, co również dotyczy egzaminu państwowego przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii B, B+E, C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E. W tym zadaniu chodzić będzie głównie o umiejętność przewidywania miejsca zatrzymania pojazdu. W sytuacji gdy w oddali widać, iż może wystąpić ograniczenie w postaci zatoru drogowego, skrzyżowania czy sygnalizacji świetlne wyświetlającej sygnał czerwony, zdający będzie miał zdjąć nogę z gazu i pozwolić by pojazd toczył się na biegu, wykorzystując tym samym hamowanie silnikiem.

Osoby, które przed dniem wejścia w życie niniejszej nowelizacji rozporządzenia ukończyły szkolenie podstawowe i uzyskały pozytywny wynik części teoretycznej egzaminu państwowego, część praktyczną egzaminu państwowego odbywają na dotychczasowych zasadach.

Wszystkich, którzy chcieliby przećwiczyć, bądź udoskonalić zasady ekojazdy przed egzaminem zapraszamy do skorzystania z jazd doszkalających.